top of page

Sahur Yemeği Berekettir


Enes radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:


"Sahur yapınız, zira sahurda bolluk-bereket vardır."

(Buhârî, Savm 20; Müslim, Sıyâm 45. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 17; Nesâî, Sıyâm 18,19; İbni Mâce, Sıyâm 22)


Ramazan orucunun günlük hayatımıza kazandırdığı önemli güzelliklerden biri de hiç şüphesiz, halkımızın ifadesiyle söylersek, sahura kalkmaktır. Bu kalkıştan maksat, "bir yudum su ile de olsa" sahur yapmaktır. Gecenin sonunda yenilen sahur yemeğinin "mübarek bir yemek" olduğunu ifade buyuran Peygamber Efendimiz, bu yemeği teşvik ve tavsiye etmiştir. Gerekçe olarak da sahura kalkıp yemek yemekte bereket ve bolluk olduğunu bildirmiştir.


Tek kelime ile artış demek olan bereket, mümkündür ki, hem seher vaktinin bereketi, hem de sahura kalkan kimsenin yapacağı ibadet, zikir ve diğer güzel işlerin toplamından meydana gelen bir hayır ve sevap bereketidir. Hatta Peygamber tavsiyesine uymuş olmak da başlı başına bir bereket ve hayır vesilesidir.


Ayrıca, sahurda alınacak gıdanın, tutulacak oruca yardımcı olması da bir bereket sayılır. Nitekim Hz. Peygamber bir başka hadiste (İbni Mâce, Sıyâm 23; Hâkim, Müstedrek, I, 425 )


"Gündüz orucu için sahur yemeğinden, gece namazı için de öğle uykusundan (kaylûle) yararlanın" buyurmuştur.


Sahura kalkıp bir şeyler yiyip içmek farz ya da vâcip değildir. Bu konudaki emir tavsiye anlamındadır. Bu sebeple de sahura kalkmak sünnettir. Yani sahura kalkmadan da oruç tutulabilir. Ancak, sahur yemeği ile ilgili hadislerinde Peygamber Efendimiz'in haber verdiği bereketten nasip alabilmek için kalkıp bir bardak su ile de olsa sahur yapmak lâzımdır.


Amr İbnu'l-Âs radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:


"Bizim orucumuz ile Ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli fark sahur yemeğidir."

(Müslim, Sıyâm 46. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 15; Tirmizî, Savm 17; Nesâî, Sıyâm 27)


Bu hadis, sahur yemeği uygulamasının ümmet-i Muhammed'e has bir özellik olduğunu belirlemektedir. Ehl-i kitap yani yahudi ve hıristiyanlar ile biz müslümanların oruçları arasında bir çeşit alâmet-i fârika, sahur sünnetidir. Böyle olunca, sahura kalkıp bir yudum su ile de olsa sahur yapmak ayrıca bir önem kazanmaktadır. Sahurun faziletinin bir yönü de onun müslümanlara has olmasıdır. Sahura kalkmak, bu açıdan bakıldığı zaman bize tanınmış olan bu ruhsata, bu bereketli nimete şükür anlamı taşır.


Sahur yemeği yerken çocuklarımızın da sahura kalkmak istedikleri görülmektedir. Çocuklarımızın sahurun bu bereketinden istifade etmesi için kalkmak istedikleri zaman kaldırılmasında fayda vardır.


Sahura kalkmak isteyen çocuklarımıza “Sen daha küçüksün, oruca dayanamazsın” dersek, onlar büyüdüklerinde, kendilerine oruç farz olduğunda oruca alışık olmadıklarından tutmakta zor gelebilir. Biz büyüklere düşen görev, çocuklarımıza orucu sevdirmektir.


Biz küçükken, ramazan ayı başladığında, başında bir gün, ortasında bir gün, sonunda bir gün oruç tutardık. Daha sonra bu sayıyı 3’e ve 5’e çıkarır ve böylece oruca alıştırmış oluruz. Sahura kalkmak çocuk için büyümenin bir alametidir.


Bundan dolayı sahura kalkalım, sahurun bereketinden ailemizi istifade ettirelim.


Sahurun bereketi üzerinize olsun.
Sahurun Bereketi-Vehbi AKŞİT-İstanbul Çekmeköy Müftüsü-27 Nisan 2020
7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page