top of page

Oruçluya İftar Ettirmek


Ramazan ayı fakirlerin ve yoksulların hatırlandığı bir aydır. Her akşam kurulan iftar sofrasında orucumuzu açıp yemeğimizi yerken, açlığın ne kadar zor olduğunu daha iyi anlarız.


Peki, hem oruç tutup hem de başkalarına iftar ettirmenin sevabı var mıdır? Varsa bu sevabın karşılığında ne kazanırız hiç düşündünüz mü?


Gelelim bunun karşılığında kazanılan sevaba…


Zeyd İbni Hâlid el-Cühenî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:


"Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez."


(Tirmizî, Savm 82. Ayrıca bk. Nesâî, Cihâd 44; İbni Mâce, Sıyâm 45)


Kendisi oruçlu olsun olmasın, herhangi bir oruçlu kimseyi iftar ettiren kişinin durumu ile ilgili Sevgili Peygamberimiz'in müjdelerini görüyoruz. Bu hadis, farz veya nâfile oruç tutan bir kimseyi iftar ettiren insanın, o oruçlu kişi kadar sevap kazanacağı müjdelenmektedir.


Ayrıca bunun, oruçlunun sevabına ortak olmak anlamına gelmediği, oruçlunun sevabından hiçbir şeyin noksan olmayacağı da ifade edilmektedir.


Öte yandan iftar ettirmek deyince mutlaka oruçluyu iyice doyurmak da anlaşılmamalıdır. Sahâbîler, herkesin bir oruçluyu doyuracak kadar imkân bulamayacağını Hz. Peygamber'e arz etmişler, bunun üzerine Efendimiz,


"Allah Teâlâ, bu sevabı, oruçluyu bir hurma veya bir yudum su yahut bir içim süt ile iftar ettirene de verir" buyurmuştur.


O halde sırf bir oruçluyu iftar ettirmek niyetiyle ve elde ne varsa onunla iftar ettirmek, oruçlu kadar sevap kazanmak için yeterli olmaktadır. Bu işte lükse, israfa ve hele gösterişe ve reklama kaçmanın hiçbir anlamı yoktur. Öylesi davranışların vebalinden korkulur.


İftar sofralarında ailemiz ile birlikte yenen yemekler, sonra kılınan akşam namazları, içilen çaylar, ardından teravih namazı için camiye gidip yapılan vaazü nasihatleri dinleyerek kılınan teravih namazlarıyla Ramazan ayı dolu dolu geçmektedir.


Allah her akşam tattığımız iftar sevincini, son nefesimizi verirken de tattırsın inşallah..


Allah’a emanet olun.Oruçluya İftar Ettirmek- Vehbi AKŞİT-İstanbul Çekmeköy Müftüsü- 26 Nisan Pazar

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page