top of page

Kutlu Misafiri Uğurlarken

Ramazan gibi kutlu bir misafirimiz vardı bir ay boyunca. Artık ayrılık vakti. Seneye yine gelecek ama kim bilir bizi bulabilecek mi? Bu sebeple her bir müslüman bu ramazanı son ramazanı bilmeli.

Bu kutlu misafir bize neler getirdi? Biz ondan neler aldık? Burası mühim. Hele ki bu misafiri evlerine hiç misafir etmeyenlere ne demeli? Ne hazin bir durum değil mi? Düşünsene Rabbin sana büyük bir ikram hazırlamış sen elinin tersiyle itmişsin. Ramazan gelip de ramazana dair hayatında tek şey olmayan kişi ne bahtsız bir adam. Düşün ki ramazan gelmiş ama bu haneyi teğet geçmiş. Ramazan gelmiş ama sanki gelmemiş gibi davranmış. Gaflet uykusuna devam ediyor. Hâlâ alnı secdeye varmıyor. Hâlâ caminin kapısının nereden açıldığını bilmiyor. Hâlâ iman ettiği ve sorumlu olduğu kutsal kitabını okuyamıyor. Hâlâ tesettürsüz yarı çıplak geziyor. Hâlâ ticaretinde hile hurda peşinde. Hâlâ Allah yokmuş gibi yaşıyor, allah yokmuş gibi konuşuyor.

Evet manevi getirisi pek fazla olan bir ayı geride bırakıyoruz. Bir aylık bir eğitim kampındaydık bu ay. Kulluk yolunda var olan pürüzlerimizi düzelttik. Eksikliklerimizi tamir ettik. Oruç ile terbiye olduk. Orucu tuttuk. Oruç da bizi tuttu bu ay. Ve inşallah sadece bu ay değil önümüzdeki “mübarek 11 ayda” da tutacak. Tutmalı. Aksi halde ramazan mektebinden gerekli eğitimi alamamış oluruz. Zaten ramazan mektebi bunun için var.

Artık ramazan pazarı sona eriyor. İstifade edenler etti, etmeyenler kaçırdı. Kâr eden etti etmeyen için artık çok geç. Ne mutlu kutlu misafiri hakkıyla ağırlayanlara, ne mutlu orucu tutanlara ve orucun kendilerini tuttuğu kimselere.

Bir aylık yoğun bir eğitim aldık. Oruçla takvaya ulaşma gayretinde olduk. Oruçla nefsimize ve şeytanımıza dur demeyi öğrendik. Ve en önemlisi de artık bundan sonra da daha kolay dur diyebileceğiz. Bu mektepte bunun eğitimini aldık.

Ramazan mektebinden mezun oluyoruz. Mübarek 11 aylara giriyoruz. Sıra geldi ramazan derslerimizin uygulanmasına. Şimdi belli olacak orucun bizi hakikaten tutup tutmadığı. Bunu Şevval’den itibaren göreceğiz inşallah. Ramazanda kazandığımız güzellikler ramazanda kalmaz devam ederse,vazgeçtiğimiz günahlara kaldığımız yerden devam etmez isek oruç bizi tutmuş demektir. Bu manada şunu bilelim ramazan günahlara ara verme ayı değil günahlara tevbe edip arınma ve ramazan sonrasını da aynı yönde planlama ayıdır. Ramazan bozulmuş olan istikamet açımızı düzeltme ayıdır.

Ramazan mektebinden alacağımız en mühim ders hayatı ramazanlaştırma dersidir. Ramazan bir prototiptir. Nümunedir. Dolayısıyla diğer 11 ay ramazanın seri üretimidir. Bu 11 ay da ramazanlaşmalıdır. Buradan anlıyoruz ki ramazan bize hayatı ramazanlaştırmayı öğretiyor. “Ramazan gibi bir hayatınız olsun” mesajı veriyor. Ramazanın sonu bayramdır. Hayatımız ramazan olursa ahiretimiz de bayram olacaktır inşallah. 28.04.2022

53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page