top of page

Hoş Geldin Ramazan


Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden azat olma ayı olan 11 Ayın Sultanı Ramazan ayına kavuştuk.


1 Nisan 2022 Cuma günü akşamı ilk teravih namazımızı kılacağız. 2. Nisan 2022 Cumartesi sabahı ilk sahurumuzu yapacağız ve ilk orucumuzu tutacağız.


Pandemiden dolayı sağlık için iki yıldan beri camilerde teravih namazı kılamadık. Camilerimiz ibadete kapandı. Okullar eğitime ara verdi. Uzaktan devam edildi. Sokağa çıkmak yasaklandı. Rabbim o günleri tekrar yaşatmasın.


2022 yılı Ramazan ayında camilerde cemaatle teravih namazı kılacak olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz.


Ramazan, öncelikle oruç gibi türlü hikmetlerle dolu bir kulluk görevinin yerine getirildiği, her türlü hayır, rahmet ve bereketi kendisinde barındıran bir aydır.

Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden temizleneceğimiz, insanî duyguların coştuğu, tevbe edip hakka yönelme şuurunun geliştiği maddî ve mânevî bir terbiye ayıdır.

Ramazan, içerisinde insanlık için, “bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini” taşıyan bir aydır.

Ramazan, inananlar için evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş ayıdır.

Ramazan, Kur’an ayıdır, oruç ayıdır.

Ramazan; yaz aylarının sonunda ve güz mevsiminin başında yağan ve yerdeki tozları temizleyen yağmur anlamındadır. Bu yağmur, nasıl yeryüzünü yıkayıp tozlardan temizliyorsa, Ramazan ayı da mü'minleri günahlardan öylece temizler.

Diğer bir anlamı da güneşin şiddetli hararetinden taşların yanıp kızmasıdır. Böyle kızgın yerde yürüyen kimsenin ayakları yanar, zahmet ve meşakkat çeker. Bunun gibi oruç tutan kimse de açlık ve susuzluğun hararetine katlanır, zahmet ve meşakkat çeker, içi yanar. Yâhut kızgın yer ayakları yaktığı gibi Ramazan da müminlerin günahlarını yakar, yok eder.

Her iki mânânın birleştiği nokta; oruçlunun bu ayda günâhlardan arınacak olmasıdır.

Rabbim bu ay hürmetine günahlarımızı affeylesin, rahmeti bol olan yüce Allah bizleri bağışlasın…


Cumamın, Ramazan-ı Şerif’in bereketi hepinizin üzerine olsun.24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page