• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam467
Toplam Ziyaret3679850
İslam Ansiklopedisi
Hadislerle İslam
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Recep ŞAHAN

Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-2
03/10/2018

Eğitim sorunlarımızı konuşmaya devam edelim. Malumunuz ülkemizde zorunlu eğitim 12 yıl. Bu süre az bir zaman değil. Eğitimde kalite tek parametre ile yakalanamaz. Eğitimin tüm enstrümanları bir arada olursa söz konusu kalite yakalanacaktır. Bu bağlamda mükemmel bir müfredat yapabilirsiniz. Lakin bu dersleri okutacak kaliteli kadrolarınız da olmalı. Mükemmel derslikler de inşâ edebilirsiniz. Binanın kalitesi eğitimin de kalitesi manasına gelmiyor her zaman.

Bir evvelki yazımızda yılların eğitimcisi bir büyüğümün okullardaki eğitim sorunlarına dair mektubuna yer vermiştim. Şimdi hocamızın dile getirdiği hususları anlatmaya devam edelim.

6- Ders anında sınıftaki bir öğrenci nöbetçi öğrenci tarafından dışarıya çağrılıyor. Bir derste nöbetçi öğrencinin ayrı ayrı 6(altı) defa sınıfa  gelip “hocam falan öğrenci idareden isteniyor” dediğine şahit olduk. Önemsiz veya sıradan duyurular ders saati içinde yapılarak dersin akışı bozuluyor. Öyle ciddiyetsiz bir durum var ki idareci öğretmen nöbetçi öğrenci vasıtasıyla ders anında sınıfta şarj aleti bile arattırabiliyor. Yapılacak etkinlikler için davetiye broşür gibi şeyler rahatlıkla nöbetçi öğrenci veya sınıf başkanı tarafından ders saatinde dağıtılabiliyor, hatta ders dışında imzalanabilecek önemli önemsiz bir çok resmi yazıyı, nöbetçi öğrenci ders anında sınıfa getirerek, dersin akışını aksatabiliyor. Cumartesi -Pazar günleri veya ders saatleri dışında yapılması mümkün olabilen, okulun zaman çizelgesine uygun olmayan, koordinesiz bazı etkinlikler, sınıflarda öğrenci eksikliğine neden olduğundan, müfredata uyumlu verimli ders işlenmesi mümkün olamıyor.

7- Öğretmenler Günü, bir hafta önceden Whatsapp’dan okul müdürünün abartılı yemek fotoğrafları ile reklam edilerek, o gün okul sanki gayri resmi tatil havasına girerek derslerin aksamasına neden olabiliyor.

8-Öğrencilerin devam- devamsızlığına gereken titizlik gösterilmiyor. Öğrenci bazı derslere girip bazısına girmeyebiliyor. Üstelik, öğrencinin görevli olup olmadığı resmi bir yazı ile öğretmene her zaman duyurulmuyor. Öğrenci de bu durumu istismar edip dersi rahatlıkla aksatıp kütüphanede, koridorda, kantinde, bahçede çekinmeden sorumsuzca dolaşabiliyor. Öğrenci, disiplinin yetersiz olması sebebiyle derslere kitap, defter olmadan girebiliyor, derslerde uyuyabiliyor, sınıflara cep telefonu getirip dersin akışını bozmaktan çekinmiyor, hatta sınavlarda cep telefonu ile kopya çekmeye bile teşebbüs edebiliyor.

9-Sınıflardaki akıllı tahtaların kilitsiz olması, kapağının her zaman açık olması nedeniyle öğrenciler ders aralarında veya boş zamanlarda istediği gibi akıllı tahtayla oynayabiliyor. Uygun olmayan internet sitelerine girip kontrolsüz olarak öğrenci seviyesi ve psikolojisine uymayan görüntüleri izleyebiliyor. Öğrencilerin rahatlıkla akıllı tahtalara gereksiz, zararlı programlar yüklediği için, devletin yüksek meblağlarla öğrenci yararına kullanılmak üzere istihdam ettiği, kamu malı durumundaki bu bilişim araçları idarenin yeterli ilgilenmemesi yüzünden verimli kullanılamıyor. Akıllı tahtaların gerekli temizliği ve bakımı yapılmıyor. Ders işlerken tahtada meydana gelen geç açılmalar, donmalar, önemli programların çalışmaması gibi sebeplerle bazı öğretmenler tahtaları kullanmakta sıkıntılar yaşıyor.

(Devam edecek)Paylaş | | Yorum Yaz
185 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CENNETE DAVET - 11/12/2018
İslâm, toplumda insanlar arası ilişkilerin sağlıklı yürümesi, birlik ve beraberliğin pekişmesi adına bir takım prensipler getirmiştir.
SAPKINLIĞA KILIF - 12/11/2018
Abdurrahman Dilipak ağabeyimiz “Kur’an aynı zamanda saptıran bir kitaptır” demişti yıllar önce dinlediğim bir konferansında.
ANKARA'YA GÖNDERİLEN RESUL(!) - 30/10/2018
İlk duyduğumda ben de irkildim doğrusu. Ankara’ya gönderilen resul de kim? Bizim Ankara’ya peygamber gönderilmiş de bizim haberimiz mi yok? Meğer çok cahilmişiz! Çeyrek yüzyıldır hocalık yapıyoruz bir de!
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-3 - 19/10/2018
Son iki yazımızda yılların eğitimcisi bir büyüğümüzün sahada yaşadığı ve bize gönderdiği iletideki eğitime dair sıkıntıları dile getirmiştik.
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-3 - 19/10/2018
Son iki yazımızda yılların eğitimcisi bir büyüğümüzün sahada yaşadığı ve bize gönderdiği iletideki eğitime dair sıkıntıları dile getirmiştik.
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-1 - 18/09/2018
İnsanın iyi yetişip topluma faydalı birer birey olmasında “aile” faktöründen sonra “öğretmen ve okul” faktörü de çok önemlidir.
ÇARPIK DİN ANLAYIŞI - 19/08/2018
Geçenlerde arkadaşlarla piknik için Cide’ye bağlı güzel bir mesire yerine gitmiştik.
ALLAH İLE ALDATMAK - 07/08/2018
Allah ile aldatma ya da din istismarı geçmişte olduğu gibi günümüzde de dini ve sosyal hayatın belki de bir numaralı gündem maddesi.
15 TEMMUZ'DAN DERS ALMAK - 13/07/2018
15 Temmuz bu millete çok şey anlattı. Gözümüzü açtı, dirilişimize vesile oldu.
 Devamı
2018 Ramazan
Namaz Kitapları
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Kur'ani Site
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 14° 10°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956
Saat